Vzdejme poctu těm, co obětovali své tělo na účely výzkumu a vzdělání.

Na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity si uvědomujeme, že praktická výuka anatomie není zdaleka samozřejmostí a za anatomickými preparáty se skrývají skuteční lidé. Lidé, kteří věnovali svá těla, aby naši studenti mohli získávat to nejlepší možné vzdělání. Na Ústředním hřbitově města Brna vznikne vsypová hrobka a důstojné pietní místo odpočinku dárců těl. Místo pro tichou vzpomínku a uctění jejich památky.

Jsme Spolek mediků a rádi bychom vybrali finance na vybudování památníku dárcům těl.

Usilujeme o to, aby z nás jednou byli praktičtí lékaři, chirurgové, neurologové nebo třeba ortopedi. Ať už ale naše specializace bude v budoucnu jakákoliv, společným základem našeho studia je anatomie. Pro některé postrach, pro všechny však vstupní brána na cestě k tomu stát se dobrým lékařem i pokorným člověkem.

Přestože dnes máme k dispozici technologie a učební pomůcky, o jakých se ještě generaci před námi mohlo jen zdát, nic nenahradí výuku na skutečných lidských preparátech, díky nimž se můžeme bezprostředně seznámit s tím, jak jsou v těle uspořádané kosti a orgány nebo kudy vedou cévy a nervy.

Je pravda, že zatímco třeba o možnosti darovat krev se všeobecně ví, s problematikou dárcovství těl je obeznámeno minimum zasvěcených. Přitom jen na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity každoročně ještě za života podepíšou darovací smlouvu desítky dárců. Zavazují se k tomu, že po smrti jejich tělo poslouží nám, medikům a lékařům, pro účely výuky, vědy a výzkumu.

Neznáme motivy dárců, které mohou být různé, neznáme ani jména těchto „tichých učitelů“. Dobře si však uvědomujeme velikost jejich rozhodnutí i to, že každý dárce má svůj příběh. Od roku 2018 jim proto v období dušiček vzdáváme hold každoročním pietním setkáním. Zatímco totiž ostatků některých dárců se po kremaci ujímají jejich pozůstalí, ti ostatní jsou na hřbitově anonymně rozptýleni na k tomu určené loučce. Jsme však přesvědčení, že si zaslouží důstojnější místo posledního odpočinku.

Libovolnou čásku můžete zaslat na transparentní bankovní účet Spolku mediků: 2901871435/2010